Arabella, mereröövli tütar

Ingliskeelne pealkiri
Arabella, the Pirate's Daughter
Pealkirja originaal
Arabella, mereröövli tütar
Režissöör
Peeter Simm
Riik
Eesti
Aasta
1982
Festival
18. Tartuff
Programm
Tartu Elektriteatri perefilmid
Žanr
seiklusfilm
Teema
suhted vanematega, seiklused

Ühe kõigi aegade parima Eesti lastefilmi väljatulekust on möödas 40 aastat.

See oli nagu üks hoogne ja lustlik pidu, on meenutanud „Arabella” tegemist operaator Arvo Iho. Pole ka ime, kui ühele ja samale laevale satub selline värvikas piraatide seltskond nagu Endel Pärn, Arvo Kukumägi, Ilmar Tammur, Tõnu Kark… Peeter Simm on lasknud neil mõnuga möllata, nii et groteski on siin lõpuks rohkem kui hoirassaa ja pudeli rummi eest. Küllap aetaks laevgi karile, kui poleks Lembit Petersoni salapärast ja sünget kaptenit Taaniel Tina!

Tema ligitõmbavalt tumemeelne, traagiline karakter, aga ka Jaanus Nõgisto ja Hando Runneli filosoofilise alltekstiga laulud ei lase sel fantastilisel seikluslool loksuda pelgalt traditsioonilise lastefilmi voolusängis, vaid kisuvad seda pidevalt kõrvale, raamidest välja – kusagile sinna, kus „pendel peatub ja algab ääretus…” ja sellest saab muinasjutt kõigile lapsemeelsetele täiskasvanutele.

Tiit Tuumalu

Seansi juhatavad sisse režissöör Peeter Simm ja peaosatäitja Inga-Kai Polonski, kes tutvustavad harvanähtud audio- ja videomaterjali filmi tegemisest.

Režissöör
Peeter Simm
Stsenarist
Peeter Simm
Osades
Inga-Kai Puskar-Polonski, Lembit Peterson, Urmas Kibuspuu, Raivo Trass, Tõnu Kark, Arvo Kukumägi
Operaator
Arvo Iho
Monteerija
Sirje Haagel
Stsenarist
Aino Pervik
Helilooja
Jaanus Nõgisto
Produktsioon
Tallinnfilm
Rahvusvaheline müük
Estonian Film Institute
Kestus
Keel
eesti
Subtiitrid
inglise
Režissöör
Peeter Simm

Peeter Simm (snd 1953) lõpetas 1976. a Moskvas Üleliidulise Riikliku Kinematograafiainstituudi ning tegutseb filmirežissööri ja Balti filmi- ja meediakooli õppejõuna. Ta on lavastanud 11 pikka mängufilmi ja 20 dokumentaalfilmi. Tema mängufilmid on osalenud Cannes’i, Berliini ja Moskva filmifestivalil. Ta on võitnud ka Läti ja Valgevene parima filmirežissööri auhinna.

Filmograafia (valik/selected): Ideaalmaastik (The Ideal Landscape, 1980), Arabella, mereröövli tütar (Arabella, The Pirates´s Daughter, 1983), Puud olid... (1985), Inimene, keda polnud (A Man Who Never Was, 1989), Ameerika mäed (Roler Coaster, 1994), Head käed (Good Hands, 2001), Kõrini (Fed Up!, PÖFF 2005), Georg (PÖFF 2007), Üksik saar (Lonely Island, PÖFF 2012), Vee peal (On the Water, 2020)

Seansid

Kinosaal Elektriteater, Tartu
SeanssArabella, mereröövli tütar
Subtiitridinglise
Seansi kestus