Uus laine
Nii sai alguse moodne filmikunst.
On aasta 1959 ja nooruke Jean-Luc Godard on mures. Ta on tunnustatud filmikriitik, aga mitmed tema kolleegid – Claude Chabrol, François Truffaut – on edukalt jõudnud režissöörina esimeste filmideni. „Millal sa oma esimese filmi teed, Jean-Luc?“ Ta ei jaksa sellele küsimusele enam vastata. Seda enam, et ta ei teagi vastust. Lõpuks suudab ta ära veenda produtsendi Georges de Beauregardi ehk Beau endale võimalust andma. Järgneb toonastes ja ka praegustes kategooriates täiesti ebatavaline võtteperiood, kus keeratakse kõik pea peale ja rikutakse iga võimalikku reeglit. Ameerikast tulnud näitlejanna Jean Seberg vaatab õudusega, kuidas tema ümber lokkab ta hinnangul täielik ebaprofessionaalsus. Teine peaosaline Jean-Paul Belmondo läheb Godardi hullusega paremini kaasa. Valmimisel on teos pealkirjaga „Viimsel hingetõmbel“, mis tutvustas maailmale täiesti uut kinematograafilist esteetikat, mille üldnimetajaks sai Prantsuse uus laine, ja inspireeris sarnaste uute lainete esiletõusu igal pool üle maailma.
„Uus laine“ on tõeline elamus nii filmifriikidele kui ka esmatutvujatele. Fännid leiavad siit rohkelt äratundmist ja detailse sissevaate filmiajaloos olulise teose loomislukku, kaadrisse satuvad paljud toonased filmikunsti suurkujud. Need, kes Prantsuse uue lainega aga veel tuttavad ei ole, saavad lihtsalt nautida suurepärast koomilist lugu pidurdamatust ja raamimatust kunstnikuhingest, kes ei tagane oma visioonist ühegi nõuande ega ka terve mõistuse kiuste.
Film esilinastus tänavu Cannes’i filmifestivali põhivõistlusprogrammis. Jean-Luc Godardi debüütfilmi ""Viimsel hingetõmbel"" on Tartuffi publikul võimalus näha 7. augustil toimuval eriseansil Elektriteatris.
