Tartuff : PÖFF

Õppetund

Ingliskeelne pealkiri
The Lesson
Pealkirja originaal
Izlaiduma Gads
Režissöör
Andris Gauja
Riik
Läti
Aasta
2014
Festival
17. Tartuff
Programm
Kohtumisõhtu: Andris Gauja
Žanr
draama

Kaheksa aastat tagasi lõi Läti kinodes laineid film „Õppetund”, mis linastus ka nimekatel filmifestivalidel, nagu Montreal, Chicago, Bergen, Cottbus, Kinošokk ja Monsi armastusfilmide festival.

Pärast dokumentaalfilmi „Perekonnainstinkt” suurt edu hakkas režissöör Andris Gauja koos operaator Aleksandrs Grebnevsiga tegema filmi, mis oleks meeleolult „Perekonnainstinkti” karmi, vaese ja vägivallarohke maailma vastand. Sündima pidanuks ühe Riia keskkooliklassi grupiportree – suurekssaamise lugu koos suhete, õnne, sisemiste ja välimiste konfliktidega. Algselt dokumentaalfilmina planeeritud teosest sai töö käigus hoopis mängufilm, milles dokumentalistika ehedus seguneb professionaalsete näitlejatega rikastatud mängulisusega.

See on lugu sarmikast vene keele õpetajast Zanest, kes määratakse abiturientide klassijuhatajaks ning ta soovib oma õpilastega sõbruneda, korraldades ekskursioone ja pidusid enda kodus. Kuid ta läheb liiga kaugele – piir õpetaja ja õpilaste vahel hakkab hägustuma. Kui üks Zane õpilastest armub temasse, leiab õpetaja end suhtepuntrast. Olukord muutub pinevaks nii tema kolleegide kui õpilaste silmis.

„Õppetund” on meisterlikult lavastatud linateos, kus fookuses on karakterid, suhted ning mõjus stsenaarium. Andris Gauja debüütmängufilm näitab elu keerdkäike ja puntraid tõelise põnevuse ja empaatiaga.

Seansile järgneb ingliskeelne vestlus autoriga, vestleb Kaarel Kuurmaa. Filmi esitleb Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogramm.

Režissöör
Andris Gauja
Stsenarist
Lauris Gundars, Andris Gauja
Osades
Inga Alsina-Lasmane, Marcis Klatenbergs, Ieva Apine, Liena Smukste, Gatis Gaga
Produtsent
Guna Stahovska, Andris Gauja
Operaator
Aleksandrs Grebnevs
Filmikunstnik
Ilze Kaulina
Monteerija
Tambet Tasuja
Muusika
Andris Gauja
Produktsioon
Riverbed
Kestus
Keel
latvian
Subtiitrid
eesti, inglise

Seansid

Kinosaal Elektriteater
SeanssÕppetund
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler